Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Konstantīnam Karulim veltīta zinātniska konference "Senie un mūsdienu raksti"
Pēdējās izmaiņas veiktas:
16.11.2016.

2015. gada 10. februārī Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā  -  latviešu valodniekam, kultūrvēsturniekam un literātam Konstantīnam Karulim (1915 – 1997) veltīta zinātniska konference “Senie un mūsdienu raksti”.

Konstantīns Karulis ir vairāku grāmatu autors, starp kurām pazīstamākā ir “Latviešu etimoloģijas vārdnīca” (2 sēj., 1992). Viņš pētījis arī latviešu rakstības, grāmatniecības vēsturi, latviešu mitoloģijas un folkloras jautājumus, piedalījies “Latviešu literārās valodas vārdnīcas” izstrādāšanā, regulāri publicējis apceres "Latviešu valodas kultūras jautājumos".

Pirms kara Karulis bija laikraksta “Jaunākās Ziņas” kultūras dzīves referents, radiofona žurnāla “Latvijas Vilnis” redaktors (1940), kā ārpolitiskais komentētājs darbojies “Daugavas Vēstnesī”. Laikrakstā “Brīvā Zeme” bijis ārlietu nodaļas redaktors. 1944. gadā mobilizēts latviešu leģionā, frontes avīzes “Latvijas Kareivis” redakcijas loceklis (1944 – 1945). Pēc atgriešanās no izsūtījuma strādājis  LZA Valodas un literatūras institūtā (1957 – 1964), LZA Fundamentālajā bibliotēkā (1964 – 1975) u.c. Izmēģinājis roku literārajā darbībā, periodikā publicējot īsromānus “Admirālis gūstā” un “Admirāļa vadībā” (1933./1934; kopā ar Aleksandru Liepu), “Pēdu dzinēji”, aizraujošus ceļojuma aprakstus, populārzinātniskus rakstus.

Konferencē par K.Karuļa dzīves un personības līkločiem referēs akadēmiķis Jānis Stradiņš, par devumu zinātnē un grāmatniecībā Venta Kocere un Ilga Jansone, par K.Karuļa vēstuļu liecībām – Janīna Kursīte, par kara ziņotāja gaitām – vēsturnieks Kaspars Zellis. Atsevišķi referāti būs veltīti K.Karulim kā valodniekam(O.Bušs, I.Koškins u.c.), kā arī viņa devumam pedagoģijas jomā (Aīda Krūze). Vita Zelče aplūkos K.Karuļa dzīvesbiedres, uz ASV emigrējušās Irēnes Karules darbību. Konferencē ar priekšlasījumiem uzstāsies arī LU doktoranti.

Konferences gaitā tiks atklāta arī Konstantīnam Karulim veltīta izstāde, ko sagatavojusi LU Akadēmiskās bibliotēkas darbiniece Inguna Mīlgrāve.