Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Jāņa Akuratera grāmatas “Degoša sala” ukraiņu valodā prezentācija
Linda Eltermane, LU Akadēmiskā bibliotēka
15.01.2019.

2019. gada 17. janvārī plkst. 17.00 Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā (Rīgā, Rūpniecības ielā 10) sadarbībā ar Ukrainas Republikas vēstniecību Latvijā notiks latviešu rakstnieka un dzejnieka Jāņa Akuratera grāmatas “Degoša sala” ukraiņu valodā prezentācija. Pasākuma dalībniekus ar uzrunām sveiks LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere un Ukrainas vēstniecības Latvijā pagaidu pilnvarotā lietvede Alisa Podoļaka. Īpašie viesi - tulkotāja Līna Meļņika, izdevniecības “Tverdiņa” direktors, rakstnieks Mikola Martiņuks un aktrise Esmeralda Ermale.

Jānis Akuraters (1876-1937) – latviešu dzejnieks,  rakstnieks un politiķis, viens no neatkarīgās Latvijas dibināšanas iniciatoriem, Latvijas PEN kluba vadītājs, pirmais Tēvzemes balvas literatūrā laureāts, viens no 20.gadsimta sākuma spilgtākajiem Eiropas modernisma pārstāvjiem. Viņa autobiogrāfiskais stāsts “Degoša sala” pēc emocionālā piepildījuma, estētikas un poētiskuma ir ļoti tuvs tā laika ukraiņu modernisma virziena literārajiem darbiem, tāpēc J. Akurateru var droši ierindot līdzās tādiem ievērojamiem ukraiņu rakstniekiem - klasiķiem kā Mihails Kocjubinskis, Aleksandrs Kobiļanskis, Vasīlijs Stefaniks, Marko Čeremšina u.c..

 “Degoša sala” –  pirmais J. Akuratera literārais darbs, kas 2018. gada rudenī ar Latvijas Rakstnieku savienības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu tika pārtulkots un izdots ukraiņu valodā Ukrainā izdevniecībā “Tverdiņa”. Ukraiņu valodā grāmatu pārtulkoja Līna Meļnika, kura Latvijas sabiedrībai jau pazīstama kā amatieru  teātra “Resurss” scenāriste un režisore. Teātris 2016.gada pavasarī viesojās Rīgā ar izrādi “Rainis un Aspazija. Romāns vēstulēs”. 

Izdevumam ir divi līdzvērtīgi autori - Jānis Akuraters un latviešu mākslinieks Jāzeps Pīgoznis, kura augsti mākslinieciskās ilustrācijas, kas šajā projektā tika izmantotas ar J. Pīgožņa atraitnes Leontīnes Pīgoznes atļauju, papildina J. Akuratera darbu. 

Ukrainā grāmata tika izdota par godu 25. Starptautiskajam grāmatu forumam Ļvivā. Pirmo reizi tā tika prezentēta I. Franko Ļvivas Nacionālās universitātes profesoru un jaunatnes sabiedrībai ar tulkotājas Līnas Meļnikas, projekta galvenā redaktora Viktora Meļnika, izdevēja Mikolas Martiņuka un Latvijas Republikas Goda konsula Ļvivā Volodimira Garculas dalību. 2018. gada 22. septembrī  grāmata tika prezentēta plašam lasītāju lokam un žurnālistiem Ļvivas preses klubā, bet 2018. gada oktobra sākumā prezentācija notika Ukrainas Nacionālās Rakstnieku savienības Rakstnieku namā Kijevā, piedaloties Latvijas Republikas vēstniekam Ukrainā Jurim Poikānam.