Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko. © Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas departaments

Latvijas Universitātē (LU), trešdien, 13. aprīlī, LU pārstāvji vienojās ar Ukrainas vēstnieku Latvijā Oleksandru Miščenko par LU Akadēmiskās bibliotēkas Ukrainas Informācijas centra funkciju paplašināšanu, radot kopīgu vietu Ukrainas bēgļiem savas kultūras saglabāšanai.

Tikšanās laikā tika pārrunāta jau esošā sadarbība un palīdzības sniegšana Ukrainai. LU rektors Indriķis Muižnieks apliecināja, ka LU sniedz nepieciešamo atbalstu Ukrainas studentiem un zinātniekiem un gatava palīdzēt Ukrainas bēgļiem.

Vēstnieks apliecināja, ka Latvijā uzņemtie ukraiņi ir ļoti pateicīgi un izsaka savu atbalstu Latvijai. Viņš uzsvēra, ka katru dienu arvien vairāk jādomā un jārīkojas, lai agresorvalsts Krievija tiktu sodīta un izolēta no pārējās pasaules.

“Esmu pārliecināts, ka mēs uzvarēsim, bet jautājums – kāda būs cena? Mēs cīnīsimies par mūsu brīvību!” uzsvēra O. Miščenko.

Vēstniecība un LU vienojās, ka LU Akadēmiskajā bibliotēkā esošais Ukrainas informācijas centrs turpmāk kalpos par vietu, kur ukraiņu bēgļiem saglabāt savu kultūru – tā būs vieta, kur runāt savā valodā, rīkot dažādas diskusijas un tematiskos vakarus. O. Miščenko uzsvēra, ka “kultūrai jābūt vienmēr, lai cilvēki nevis izskatītos pēc ukraiņiem, bet būtu ukraiņi”, tāpēc ir svarīgi, lai ilgtermiņā būtu šāda vieta, kur tikties. O. Miščenko radās ideja, ka pirmo varētu rīkot boršča vakaru.

Ukrainas Informācijas centrs darbojas kopš 2005. gada, LU Akadēmiskajai bibliotēkai sadarbojoties ar Ukrainas vēstniecību Latvijā. Bibliotēkas krājumā ir vairāk nekā 3 000 grāmatu, periodisko izdevumu un audiovizuālo materiālu eksemplāru, kurus dāvinājušas Ukrainas universitātes, bibliotēkas, kultūras iestādes, Ukrainas vēstniecība Latvijā u.c.

Jau pašlaik LU Akadēmiskā bibliotēka atbalsta ukraiņus – tā nodevusi grāmatas Rīgas Ukraiņu vidusskolai un kultūras centram “Latvija-Ukraina”. “Palīdzam ar savu sirdi, prātu un dvēseli,” tikšanās laikā sacīja Starpkultūru dialoga centra vadītāja Linda Eltermane.

Sarunas laikā prorektors dabas, tehnoloģiju un medicīnas zinātņu jomā Valdis Segliņš paziņoja par studentu iniciatīvu iesaistīties Ukrainas kara izpostīto pilsētu atjaunošanā, iesaistoties pilsētu projektēšanā. Prorektors aicināja vēstnieku šo iniciatīvu apspriest ar Ukrainas valdību. Savukārt LU Inovāciju centra LUMIC direktore Signe Bāliņa piedāvāja iespēju ukraiņu bēgļiem un cilvēkiem Ukrainā iesaistīties digitālo prasmju pilnveides programmā. Mācībās apgūtās digitālās prasmes būs ļoti noderīgas jauna darba meklējumos, uzsvēra profesore.

Ceturtdien, 14. aprīlī, vēstnieks viesosies LU Akadēmiskajā bibliotēkā, lai vienotos par jau konkrētiem sadarbības soļiem.

Dalīties