Foto: LU Akadēmiskā bibliotēka
Foto: LU Akadēmiskā bibliotēka

Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskā bibliotēka aicina apmeklēt izstādi "Retumu kabineti. Kaislība Eiropā. 16.-21.gs.", kur apskatāmas arī franču apgaismības enciklopēdijas no Bibliotēkas krājumiem. Izstāde Krustpils pilī skatāma līdz 31. oktobrim.

Izstādes "Retumu kabineti. Kaislība Eiropā.16.-21.gs." veidotāji - izstādes autors Žils Bonviāls (Gilles Bonnevialle, Francija)  un Francijas institūta Latvijā projektu koordinatore Dita Podskočija stāsta: “Izstādes nolūks ir pastāstīt Latvijas auditorijai par retumu kabinetu tradīcijas vēsturi. Piedāvātais ceļojums laikā ļaus labāk izprast nozīmīgāko atklājumu atstāto ietekmi uz Eiropas attīstību un uzplaukumu, dabas zinātņu attīstību, cilvēces zināšanu apkopošanu un izplatību, kā arī muzeju veidošanos. Izstāde stāsta par dabas un mākslas priekšmetu kolekciju veidošanās vēsturi. Ieceļojuši Eiropā no četriem pasaules kontinentiem, šie priekšmeti bija vēlāko dabas vēstures un ārzemju mākslas muzeju izveidošanas pamats. Lai arī retu un vērtīgu priekšmetu iegāde izsenis bijusi bagātnieku privilēģija, tieši lielās jūras ekspedīcijas, kuras aizsākās 15.gs., veicināja studiolii modi Itālijā, vāciskajā pasaulē - kunstkameru, bet Anglijā un Francijā - retumu kabinetu attīstību. Pateicoties daudzu Latvijas kuratoru veiktajai tēmas izpētei un nozīmīgāko kultūras institūciju deponējumiem, šī izstāde sniedz ieskatu arī hercoga Jēkaba valdīšanas laikā, kad hercogistei, līdzīgi kā citām Eiropas jūras lielvalstīm, bija savas kolonijas, no kurām uz Kurzemi ceļoja eksotiskas lietas.”

Krustpils pils zālēs ir eksponēti vairāki simti dabas izcelsmes un mākslas priekšmeti no Latvijas muzeju un mantojuma institūciju, kā arī franču privātkolekcijām: Philippe Thomas, Yves Badetz, Daniel Tommasi-Kliviski, Gilles Bonnevialle. LU Akadēmiskā bibliotēka no saviem krājumiem izstādi bagātinājusi ar franču apgaismības enciklopēdijām: Denis Diderot (1713-1784), Jean-Baptiste le Rond d'Alembert (1717-1783), Encyclopédies; grāfa Michael Johann von der Borch-Lubeschütz (1753-1811) Sicīlijas litogrāfijām, Lythographie Sicilienne.

Izstādes atklāšanas pasākumā 2022. gada 28. maijā Jēkabpils Vēstures muzeja direktore Inese Berķe un Jēkabpils domes pārstāve Līga Kļaviņa uzsvēra izstādes nozīmi Jēkabpils kultūras dzīvē. Izstādes autors Žils Bonviāls un kuratore Dita Podskočija viesus sagaidīja ar interesantu un aizraujošu stāstījumu un franču cienastiem.

Izstāde ir eksotisku fragmentu kabinets, kurā lietas sarindojušās plauktos un vitrīnās, liecinot par kolekciju veidošanās vēsturi un Francijas kultūru.

Izstāde Krustpils pilī skatāma līdz 31. oktobrim.

Dalīties